0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Yaşamın insani ve toplumsal yönünü inceleyen, iletişim bilimleri, eğitim bilimleri, ekonomi, tarih, siyaset bilimi, psikoloji, sosyoloji, antropoloji, felsefe, teoloji, filoloji, etnoloji gibi tüm sosyal bilimler en sağlıklı araştırmaları en doğru veri analiziyle gerçekleştirebilirler. Veri analizlerini ortaya koyarken kullanılan en sağlıklı programların başında ise SPSS, yani sosyal bilimler için istatistik paketi olarak tanımlanan istatistik programı gelir.

Veri analizlerinin en önemli kriterlerinden biri de alanı daraltmak diye tabir edilebilecek, analizin daha dar alanlara yönelik yapılabilmesidir. Çünkü 80 milyonluk nüfusa sahip bir ülkenin geneline yapılacak bir veri analiz hizmeti ile 1 milyonluk bir şehre yapılacak veri analiz hizmeti, hem içerik, hem kapsam hem de sonuçları itibariyle çok büyük farklılıklar ortaya koyabilmektedir.

Daha dar alanları kapsayan bölgesel veri analiz hizmetleri de kendi içinde farklı dinamikleri barındırabilirler. Ele alınan konu ve oluşturulacak içerik benzer bölgelerin benzer özelliklerine ya da farklı bölgelerin benzer veya farklı özelliklerine vurgu yapacak ise, araştırma soruları buna göre hazırlanmalıdır. Doğal olarak veri analizlerinin sonuçları ve ortaya çıkacak istatistikler de araştırmanın cevaplarından şekillenecektir. Örnek vermek gerekirse, eğitim durumunun tespitine yönelik bir araştırmada Hakkari için veri analiz hizmetiyle Ağrı SPSS veri analiz saha hizmetleri benzer noktalar üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak bir Karadeniz şehri olan Sinop için Sinop SPSS veri analiz saha hizmetleri bambaşka bir kurguda hazırlanabilir. Bu durumda Hakkari SPSS veri analiz fiyatları ile Ağrı SPSS veri analiz fiyatları benzer kriterler etrafında belirlenebilirken, Sinop SPSS veri analiz fiyatları bambaşka kriterler etrafında şekillenecektir.

Bu durumda birlikte hareket edilecek veri analiz şirketlerinin yetkinliklerini de iyi incelemek gerekiyor. Çünkü bölgesel veri analizi ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir. Bu nedenle söz konusu analiz şirketi, bölgenin dengelerini gözetebilecek yetkinliklere ve tecrübeye sahip olmalı, analizi ortaya koyacak soruları bu yetkinlik ve tecrübe doğrultusunda oluşturabilmelidir. Aksi durum yanlış bölgelerde yanlış sorular sorulmasına ve yanlış cevaplar alınmasına yol açabilecek, bu da ortaya çıkacak sonuçların çeşitli zararlar oluşturmasına neden olacaktır.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.