0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti Yöntemleri

Müşteri memnuniyeti, bugün firmaların ayakta kalması için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Büyük kuruluşlar bazen yeterince reklam yapmış olmanın ve ürünün yeterince tanınmış olmasının verdiği özgüven ile bazen müşteri memnuniyetini önemsememektedir. Bu gibi durumların kısa vadede hiçbir etkisi olmasa bile uzun vadede çok büyük bir olumsuz etkisinin görülmesi kaçınılmazdır. Çünkü bir müşterinin memnun olmayacak şekilde firmadan ayrılmış olması, sonrasında başka insanların firma hakkındaki olumsuz görüşlerini aktarmasına, dolayısıyla da firma hakkında olumsuz bir etkinin oluşmasına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir kişinin bir firmadan ya da üründen çok memnun olması durumunda bunu 4 – 5 kişiye anlatarak onların da bu hizmetten faydalanmasının doğru olacağı yönünde yorumlarını beyan ediyor. Firmadan ya da üründen memnun olmayan kişiler ise etrafındaki 9 – 10 kişiye anlatarak firmanın ya da ürünün kötü olduğuna yönelik görüşlerini beyan ediyor. Neredeyse 2 katı şeklinde görülen bu durum, bir firmanın küçülmesinin büyümesinden çok daha kolay bir şekilde gerçekleşeceğinin de kesin kanıtı niteliğinde…

Müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmak, artık firmaların hayatta kalmaları adına vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Bundan 70 – 80 yıl öncesinde firma sahiplerinin bu durumu çok önemsemediği görülürken son zamanlarda insanların satın alma alışkanlıklarının müşteriyle ilgilenmek ve müşterinin memnuniyetini sağlamak ile doğrudan ilişkisinin olduğunun saptanması üzerine, firma sahipleri de çalışmalarına bu şekilde yön vermeye başladı.

Bir müşterinin firmadan ya da üründen memnun olmaması durumunda ilk gösterdiği ortak tepki, o hizmeti veya ürünü başka bir firmadan tedarik etmeye çalışmak. İlk iş olarak alternatif arayışına giren insanlar, daha memnun olacakları bir yer ile anlaşmaya çalışıyor.

Müşteri memnuniyetini sağlamak için sadece fiyat ve ürün kalitesi bazlı düşünmemek gerekir. Satış temsilcisi olan kişilerin müşteri ile konuşma şekilleri ve ilgilenme durumları, bu konuda müşterinin memnun olup olmamasındaki en büyük etkenler arasında yer alıyor.

Piyasalarda bu denli kıyasıya rekabet ortamı bulunuyorken müşteri memnuniyetinin sağlanmamış olması, müşteri kaybına neden olacağından, bu alanda bilimsel yöntemler ile hareket etmeye özen göstermek gerekir. Bu alanda yardıma ihtiyacınız varsa alanında uzman olan personellerimizin desteğini alabilirsiniz.