0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Veri Danışmanlığı Hizmeti

İstatistiksel çözümlemelerin gerçekleştirilmesi, sınamaların, analizlerin ve testlerin yapılması ve bunların yorumlanabilmesi için, öncelikle SPSS programına elde edilmiş olan verilerin doğru şekilde tanımlanması gerekir. Verilerin doğru şekilde tanımlanması da çoğu zaman hem uğraş gerektiren hem de bilgi gerektiren bir iştir. Çalışmada saha araştırmasının yapılmasının ardından, bu araştırmanın neticelenmesi için elde edilen anket sonuçlarının SPSS programına doğru şekilde girişinin yapılması gerekir. Bunu yaparken de çoğu zaman SPSS’in inceliklerini bilmeyen kişiler hata yaparlar, bu durum da sonuçların doğru şekilde çıkmamasına sebebiyet verir. Bu gibi durumların yaşanmaması için çalışmanızın SPSS ile ilgili olan kısımlarını doğru şekilde yaptırmak istiyorsanız bizim gibi profesyonel bir şekilde çalışmakta olan uzman ekiplerden faydalanmalısınız. Her bir analizin doğru şekilde raporlanması için çalışmada bulunan uzman ekibimiz, her geçen gün farklı bir proje ile ilgilendiği için hemen her alanda oldukça deneyimli bir hale gelmiş bulunuyor.

Bilimsel çalışmanızda saha araştırmasını yapmanızın ardından SPSS’de programa doğru şekilde verilerin girişini sağlayabilmek için, az da olsa kod bilgisini ihtiyaç olabiliyor. Değişkenlerin ve bu değişkenlere bağlı olan düzeylerin doğru şekilde belirlenmesi, yapılmak istenen analize göre ortogonal tasarımın gerekip gerekmediği, çalışmaya uygun şekilde değişkenlerin ve düzeylerinin belirlenip belirlenmediği çok önemli bir konudur.

Saha araştırmanızın gerçekleştirilebilmesi için öncelikle örneklemdeki bireylere doğru soruların sorulması gerekir. Bunu yapabilmek için ise anket sorularının belirlenmesi gerekir. Anket hazırlanması dahi tek başına oldukça önemli bir konu olurken, çalışmanın doğru seyirde devam edip etmemesi bu anket formuna bağlıdır denebilir. Anketin net ve anlaşılır olması, kişisel bilgileri içermeyecek yapıya sahip olması, araştırılmak istenen konunun net olarak karşılığının anket formunda belli olması, anketin içerisine yerleştirilen tuzak sorular ile bu anketin gerçek kişiler tarafından doldurulup doldurulmadığının değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Gerek anket formunun oluşturulması aşamasında, gerek anketin yapılması aşamasında, gerek anketörlerin örneklemdeki bireyleri doğru yönlendirmesi aşamasında, gerek anketin SPSS’e veri girişinin yapılmasında gerekse bu verilerin doğru şekilde analizlerinin yapılması aşamasında profesyonel şekilde hizmet vermekte olan ekip arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.