0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Çapraz Tablo Çalışmaları

İstatistikte en sık kullanılan metotlardan biri olan çapraz tablolar, 2 farklı değişkenin karşılaştırılması ile ilgili bir kavramdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi SPSS programında dış görüntü sanki Microsoft Office Excel programı gibi satırlardan, sütunlardan ve buna bağlı olarak da çok sayıda hücreden oluşmaktadır. Bu sütunlardan her biri ayrı bir değişkeni anlatırken, satırların her biri de örneklemdeki bir birimi ifade etmektedir. Çapraz tablo kullanımının gerçekleştirilebilmesi için bu bilginin bilinmesi gerekir. Dolayısıyla veri girişleri bu durumlar ciddiye alınarak yapılmalıdır.

İki farklı değişken arasındaki ilişkinin düzeyini belirlemek amacıyla kullanılan çapraz tablolar, değişkenlerin birbiri ile alakasının düzeyini ölçtüğünden, birçok bilimsel araştırmada kullanılan bir metottur. Farklı kullanım alanlarına sahip olan çapraz tablo çalışmaları, bugüne kadar birçok bilimsel araştırmaya, ön lisans tezlerinin oluşmasına, lisans tezlerinin oluşmasına, yüksek lisans tezlerinin oluşmasına, doktora tezlerinin oluşmasına ve akademik makalelerin sonuçlandırılmasına destek sağlamıştır. Daha uzun bir süre de bu alanda yapılmakta olan çalışmalara ışık tutacağı tahmin edilmektedir.

SPSS’de verilerin doğru şekilde girilmesinin ardından iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek adına SPSS’in Menüsünde bulunan ve tüm Analizleri gerçekleştirmeye yarayan “Analyse” kısmına gelmeniz gerekir. Buradan “Descriptive Statistics” seçeneğini seçmeli ve ardından çapraz tablonun gerçekleştirilmesi için “Crosstabs” seçeneğini seçmelisiniz. Bağımlı değişken ve bağımsız değişkenlerin tanımlanması için çıkan ekranda doğru şekilde sütunları ve satırları tanımlamanız gerekir. “Rows” kısmı satırlara verilmiş olan değeri gösterirken “Colums” kısmı kolonu ifade etmektedir. Hangi değişkeni nasıl tanımladığınızı SPSS paket programına doğru şekilde tanımladığınız müddetçe, dilediğiniz analizi kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi görebilirsiniz.

SPSS, diğer istatistiksel paket programlarına göre çok daha kolay bir yapıya sahip olmasına rağmen, yine de bazı alanlarda istatistiksel bilgi ve tecrübeyi gerektirebilir. Çoğu insanın zorlanmasına neden olan bu durum, aynı zamanda hangi testin hangi zamanlarda gerçekleştirilmesi gerektiğine yönelik de bazı sorunların oluşmasına sebebiyet vermektedir. O yüzden eğer akademik çalışmalarınızın doğru şekilde tamamlanmasını istiyorsanız, SPSS alanında size çok kolay çözümler bulan ve çok uygun fiyatlardan hizmet vermekte olan ekip arkadaşlarımızdan yardım almalısınız.