0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Veri Yönetimi

İstatistiğe ait hemen her analizi ve çalışmayı doğru şekilde yapmak adına en çok kullanılmakta olan programlardan biri de SPSS’dir. Her geliştirildiğinde kullanıcıların bir sorunun daha çözebilen, aynı anda tek dosyaya çok sayıda bilgisayarın ağ bağlantısı kurarak veri girişi yapabilmesine imkan tanıyan, verilerin girişine ayrı bir kolaylık sağlayacak menü ile çalışan ve analiz sonrasında sonuçların grafiksel ve şema olarak dökümünü sağlayan bu eşsiz program, veri yönetimi noktasında oldukça iddialı. Diğer istatistik programlarına göre en çok da veri yönetimini kolay kılması ile ön planda duran SPSS, bu özelliği sayesinde çok kısa bir sürede çok fazla kullanıcının gözdesi olmayı başardı.

İstatistiksel hesaplamalar çoğu zaman karmaşık ve uzun işlemlerden oluşur. Her bir sınamanın gerçekleştirilebilmesi için uzun bir formüldeki her bir birimin tek tek yerine yerleştirilmesi gerekir. Bu formülün içindeki her bir yapının bulunabilmesi için de yine aynı şekilde veriler üzerinde uzun işlemler yapılmalıdır. Durumun bu denli uğraştırıcı ve karmaşık olması, el ile hesap yapılması durumunda hata edilme olasılığını ciddi oranda artırmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ilk aşamada üst düzey hesap makineleri geliştirilmiş ve bu hesap makinelerine birden fazla verinin düzenli şekilde girişi sağlanmıştır. Küçük de olsa bir hafızaya sahip olan ve bu hafızası sayesinde istatistiksel işlemleri gerçekleştiren bu makinelerle de çoğu zaman işlem yapmak can sıkıcı olmaktadır. Bu yüzden hesap makineleri yerine bilgisayarların tercih edilmesi, hesaplamaların çok kolay bir şekilde yerine getirilmesini sağlamıştır.

SPSS’de verilerin girişinin yapılması, verilerin sonradan düzenlenebilmesi, verilerin niteliklerinin eklenebilmesi ve analizlerin gerçekleştirilmesi çok kolaydır. Ancak saha araştırmasının neticelendirilmesi için elde edilmiş olan verilerin tek tek programa girişinin sağlanması, uzun uğraşları gerektirebilmektedir. Bu durum da programdan kaynaklı değil, tam manasıyla istatistiğin genel bir durumudur. Optik okuyucular sayesinde sisteme girişlerin yapılması mümkün olsa da, anketin oluşturulması aşamasında optik okuyucuya uygun şekilde tasarımın yapılabilmesi pek mümkün değildir. O yüzden veri girişi ve bu verilerin düzenlenmesi, biraz zaman kaybına neden olabilmektedir.