0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Veri Girişi

Bilimsel araştırmaların ve yapılan tüm araştırmaların neticesini belirlemek adına oldukça etkili bir program olan SPSS, birçok alanda kullanılabilen üst düzey bir program olarak karşımıza çıkıyor. İstatistiksel anlamda yapılabilmekte olan tüm analizleri doğru şekilde yapmaya imkan tanıyan ve veri girişi diğer istatistik programlarına göre çok daha kolay olan SPSS’in her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından tercih edilen bir program olduğunu biliyoruz. Matlab, Stata, Statistica, Sas gibi istatistik hesaplamaları yapan paket programlarının doğru şekilde kullanılabilmesi için az da olsa kod bilgisine ihtiyaç duyulurken, SPSS’de bu ihtiyaç neredeyse tam anlamıyla ortadan kaldırılıyor. Sadece en basit durumları çözmek adına bazı kodların yazılması gerekirken, gerek verilerin programa girişi esnasında gerekse programa girişi yapılmış olan verilerin analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında, kullanıcının kod bilgisine ihtiyaç duyulmuyor.

SPSS çalışma sistemi olarak ilk etapta karşınıza Microsoft’un üretmiş olduğu Office programlarından Excel gibi bir dış görüntüye sahip. Verilerin her birinin başka bir değişken için giriş yapmasına imkan tanıyan bu sistem sayesinde elinizdeki verileri çok hızlı bir şekilde bilgisayar ortamına aktarmanız ve veri girişlerinin tamamlanmasının ardından dilediğiniz analizi gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Programa ilk önce nasıl bir çalışma yaptığınızı tanıtmanız, araştırmaya göre kaç adet değişken tanımladığınızı ve bu değişkenlerin düzeylerinin neler olduğunu tek tek girmeniz gerekir. Nümerik olarak belirlediğiniz değişkenler varsa, bunlarında aralıklı ölçekli mi, oranlı ölçekli mi yoksa sınıflayıcı olacak ölçekte mi olduğunun belirlenmesi gerekir. Sayısal değer girişi yapıyor olmanız, bu değerin doğrudan sayı olarak bir şey ifade ettiği anlamına gelmeyeceği için, bazen nümerik olan verinin de sınıflayıcı özelliği olabilmektedir. Örnek verecek olursak araçların motor hacimlerine göre yaptığınız bir çalışmada 1600 motor ile 1400 motor gibi veriler, aslında oranlı ölçek değil sınıflayıcı ölçek durumundadır.

Alanında uzman olan personellerimiz sayesinde SPSS programına en doğru şekilde verilerin aktarılmasını sağlıyor ve çalışmalarınıza disiplinli bir şekilde yön veriyoruz. Yaptığınız çalışmanın uygulaması aşamasında sorun yaşıyorsanız, uzman ekibimizden yararlanabilir ve büyük sorunlarınıza kolay çözümlerin geldiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.