0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Analiz Programı Bölümleri Nelerdir?

spss kullanımı

Statistical Package for Social Sciences programı yani SPSS, ilk sürümünün 1968 senesinde IBM firmasınca piyasaya sürüldüğü, ileri seviyede  istatistiksel analizler yapmayı sağlayan bir paket programıdır. farklı alandan bir Pek çok akademisyen ve araştırmacıların kullandığı bu program, şu sıralar 23. Sürümünü piyasaya çıkararak kullanıcılarına sunmuştur. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar ile uyumlu şekilde çalışabilen SPSS programı, istatistikçilerin haricinde özellikle sosyal bilimlerde anket analizlerinde, sağlık araştırmaları ve pazar araştırmalarında kullanılırken şirketlerde ve resmi kurumlarda da kendine geniş kullanım alanı bulmuştur. spss kullanımı menüler oluşturularak kolay bir hale getirilmiştir. Diğer taraftan program, kullanıcıya kendi makro dilleri yardımı ile amaçları istikametinde çalışma olanağı tanır. Ancak burada en dikkat gerektiren nokta, SPSS‘nin menülerin yardımıyla kolaylaştırılan bir kullanımının olmasına rağmen verilerin ve yapılan analizlerin istatistiksel olarak yorumlanabilmesi için kesinlikle iyi bir istatistiksel bilgi sahibi olunmasına ihtiyaç duyulduğudur. Böylelikle düzgün analizler yapılarak sonuçlar doğru bir şekilde yorumlanacaktır.

Veri ve veri analizi ne anlama gelmektedir?

Kişiler arasında pek çok insan tarafından tanınan bir kelime olan veri sözcüğünün ne anlama geldiği aslında çoğu kişi tarafından bilinmez. İstatistikte kendine sıklıkla kullanım yeri bulan veri, toplanan gözlemler ya da sayılar ile ifade edilir. Bu gözlemler ya da sayılar ile tahminler yapılır. Şöyle açıklamak gerekirse; araştırmalardan toplanılması istenilen sonuçlara veri adı verilmektedir.

spss veri analizi

Veri analizi ise, toplanan verilerin istatistik teknikleri kullanılarak işlenmesi ile anlamlı sonuçlar çıkarılması ve bu verilere anlamlar yüklenmesidir. Verilere bu anlamların yüklenmesi ile araştırmanın sonucu belirlenmektedir ve bu sonuçlar ile de çıkarımlar yapılmaktadır. Yani toplanan ham verilerin bilgi ile yoğrulması sonucunda analizler yapılıyor ve bu verilere anlam katılmasını sağlanıyor. spss veri girişi yapılarak veri analizi gerçekleşmektedir.

SPSS Anket Analizi

Piyasada Pazar araştırması yapabilmek için anket uygulaması geliştirilmiştir. sosyal, psikoloji, Bilimsel, işletme ve ziraat gibi pek çok alanlar bu pazar araştırmasını yapabilmek adına anket yöntemlerinden yararlanmaktadır. Çünkü anketler sayesinde araştırılacak konu ile katılacak kitlenin belirlenmesi sağlanır ve veriler elde edilir. sonrasında ise araştırmanın amacına uygun istatistiksel yöntemlerin kullanımı ile analizler yapılarak çözümlemeci ve mantıklı sonuçlar toplanır. spss anket analizi de bu sonuçlara ulaşılabilmek için yapılır.

Spss anket analizi; konusu belli olan bir araştırmayı gerçekleştirmek için, yapılan anketin, araştırmak istenilen konunun ve ankete katılım sağlamış katılımcılardan toplanan verilerin yardımı ile spss paket programına aktarılması sonucunda gereken analizlerin yapılmasını ve elde edilen bulguların tablolar ya da anlaşılacak grafikler şeklinde gösterilmesini sağlamaktadır.

Bunun yanında, şirketlerin, ürettikleri ürünlerinden veya sundukları hizmetlerinden kişilerin memnuniyetlerinin ölçülmesi amacı ile de anketler geliştirilmektedir. Bu tür anketlerden alınan sonuçla kişilerin ürün veya hizmete karşı yaklaşımları değerlendirilmektedir. Bu anketten toplanan spss veri örnekleri de yine spss programına aktarılır ve anket analiz çalışması yapılır. Böylelikle çıkan sonuçlar kapsamında kişilerin ürünler ile ilgili olumlu ya da olumsuz görüşleri alınarak ürünün geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılır. Buradaki hedef; şirketin satışlarını ileri taşımaktır. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde; araştırmacının konuyla ilgili sağlıklı sonuçlara ulaşabilmesi için spss anket analizinin çok önemli olduğu ve doğru çalışmalarla başarılı olunabileceği gözlemlenmektedir.

Biz de spss analiz firması olarak istatistiksel danışmanlık ve proje hizmetleri konusunda profesyonel istatistikçi ekibimiz ile Geçerlilik Analizi, Güvenilirlik Analizi, Faktör Analizi gibi spss analiz yöntemleri  üzerine hizmet vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi için firmamıza ulaşabilirsiniz.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.