0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Anket Verileri Çalışmaları

Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda tüm Dünya’da istatistiksel işlemlerin yapılması ve bilimsel çalışmaların tamamlanması için en yaygın şekilde kullanılmakta olan istatistik hesaplamaları için paket programı olan SPSS, her geçen gün farklı bir kullanım alanı ile karşımıza çıkıyor. Oldukça geniş kapsamlı çalışmaları kapsayabilen SPSS, oldukça fazla sayıda analizi kolay bir şekilde gerçekleştirilmek üzere tasarlanmış. Özellikle de veri girişi kısmının hemen herkes tarafından yapılabilir düzeyde olması, istatistiksel işlemlerin kolay bir şekilde yapılması ve analizlerin sonuçlarının irdelenmesine imkan tanıyor.

Hemen her bilimsel çalışmanın olmazsa olmazlarından olan saha araştırması, en çok da anket yöntemi ile sonuç bulabiliyor. Saha araştırmasında anketörün örneklem verisini oluşturacak olan kişiye sözlü olarak sorular sorması, bazen cevapların doğru verilmemesine neden olabilmektedir. Örnek verecek olursa siyasi görüşünü gizlemek isteyen bir kişinin anket sorularına gerçek düşüncelerini yansıtmadığı, sözlü olarak yapılan anketler için söz konusu olabilirken, anketörlerin çalışmaya kendisinin yazılı olarak cevap vermesi daha gerçekçi sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun farkında olan çok sayıda kişi, bu yüzden anketleri yazılı olarak ifade etme yoluna gitmektedir.

SPSS istatistiksel çalışmalar için oldukça verimli bir program olduğu için, hemen herkes tarafından kullanılabilir düzeydedir. Ancak yine de anket sonuçlarının doğru bir şekilde sisteme girilmesi için, bu alanda uzman olan bir kişinin müdahale etmesi gerekebilir. Değişkenlerin programa doğru bir şekilde atanması, değişkenlerin düzeylerinin programa doğru şekilde girişinin sağlanması ve buna bağlı olarak da analizlerin gerçekleştirilmesi için, programı kullanan kişinin profesyonel olması gerekir.

Yürütmekte olduğunuz bilimsel çalışmaları artık saha araştırmasına dökmek ve SPSS üzerinde bu anket sonuçlarının doğru şekilde girildiğini görmek istiyorsanız, bu alanda uzun zamandır hizmet vermekte olan tecrübeli ve profesyonel kadromuzla hizmetinize hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz. Hemen her alanda yapılan çalışmalar ile kendini kanıtlamış ve akademik kariyere sahip olan elemanlarımız sayesinde, bilimsel araştırmalarınıza bilimsel çözümlerin getirildiğini bilmeli, saha araştırmasında, anket hazırlanışında, anket verilerinin güvenilirliğinin araştırılmasında, anket sonuçlarının doğru şekilde değerlendirilmesinde ve sonuçların değerlendirilmesinde uzun zamandır çalışmakta olan ekip arkadaşlarımız, tüm sorunlarınıza kolay bir çözüm bulacaktır.