0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS Veri Analiz Türleri

Birçok bilimsel çalışmanın neticelenmesi, bu neticenin doğru bir şekilde yorumlanması ve hatta Dünya’da olup bitmekte olan birçok olayın doğru şekilde analizinin yapılabilmesi için istatistik bilgisini ihtiyaç vardır. Her olgunun matematiksel olarak karşılığını oluşturan ve bu oluşumun da doğru bir netice vermesi adına yapılan testler, birçok bilimsel çalışmaya öncülük etmektedir. Araştırmaların doğru şekilde analizlerinin yapılabilmesi, bu analizlerin doğru şekilde yorumlanabilmesi, ileride gerçekleşmesi beklenen durumların matematiksel olarak ihtimalinin oranının belirlenmesi gibi birçok farklı alanda yardımcı olan bu istatistiki testler, SPSS programı ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Normalde elle yapılması saatler ve hatta günler sürebilecek olan bazı istatistiksel hesaplamaları sadece birkaç tıklama ile görmenizi sağlayabilen bu eşsiz programın son zamanlarda kullanılma sıklığının ciddi şekilde arttığı gözlenebiliyor.

Tüm istatistiki çalışmaların kolay bir şekilde dökümünü çıkarmak ve bu dökümleri grafik ve hologramlar sayesinde daha basit bir şekilde görmeyi sağlayan SPSS, farklı kullanım alanları ile son zamanların en çok kullanılan programları arasında yer alıyor. Veri girişlerinin ve analizlerinin kolay bir şekilde yapılmasına imkân tanıyan bu program, özel bir kodlama gerektirmediğinden program yazılım diline de çok ihtiyaç duymadan işlerin kolay bir şekilde çözülmesine imkân tanıyor. Kullanıcılar tarafından oldukça basit düzeyde bilgiler ile normalde çok karışık olan testlerin kolay bir şekilde yapılabildiği görülüyor. SPSS’in çok kapsamlı bir program olduğunu ve çok sayıda kullanıcı tarafından tercih sebebi olmasının basit bir tesadüften ibaret olmadığını söyleyebiliriz. Ağ üzerinden bağlanarak çok sayıda kişinin aynı dosyaya veri girişi yapmasına dahi izin veren bu eşsiz programın, daha uzun bir süre bilimsel araştırmaları çözüme kavuşturma noktasında belirleyici bir rolünün olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SPSS içinde ismi dahi çok sayıda kişi tarafından bilinmeyen analizler kolay bir şekilde yapılabilmekteyken Faktör Analizi, korelasyon katsayısının hesaplanması, Wilcoxon Signed Rank testi, Regresyon Analizi, Ki-kare testi, Mann – Whitney U testi, Güvenilirlik Analizi ve Varyans Analizi gibi analiz ve testlerin diğerlerine göre daha sık yapıldığı da dikkatlerden kaçmıyor.