0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Bağımlı İki Örneklem t Testi

Bağımlı iki örneklem t testinin uygulamasının yapılabilmesi için anakütle değerlerinin normal dağılıma sahip olması gerekir. Normal dağıldığı varsayımı ile yapılan bu çalışmada aslında tek 1 grubun 2 farklı zaman diliminde değerlendirilmelerinin alınması söz konusudur. Durumun daha iyi anlaşılması için örnek verecek olursak futbol oynamakta olan bir takıma yeni bir spor antrenörünün atandığını düşünelim. Bu antrenörden öncesinde takımın uzun süreli koşulara olan dayanıklılığı, isabetli pas sayıları, rakip kaleye şut oranları gibi istatistiklerin belirlendiğini düşünebiliriz. Antrenörün takımı çalıştırmasının ardından yine aynı değerlerde futbolcuların kabiliyetlerinde bir gelişme olup olmadığını anlamak adına bağımlı iki örneklem t testi kullanılır.

Bağımlı iki örneklem t testi uygulamalarının yapılması için anakütleden çekilmiş olan örneklemin sayısının (n) 30’dan daha büyük olması gerekir. Ayrıca anakütlenin ve örneklemin dağılımının normal dağıldığı varsayımı ile hareket edilmektedir.

Bağımlı iki örneklem t testi uygulaması yapılırken diğer istatistiki analizlerde de olduğu gibi yokluk hipotezi ve bu hipotezin reddedilmesi durumu söz konusudur. Aslen tüm hipotezler yokluk hipotezi üzerine kuruludur ve bu yokluk hipotezinin kabul edilmesi ya da reddedilmesi gibi bir ihtimalden bahsedilir. H1 hipotezleri de H0 hipotezinin tersi olarak karşımıza çıkar.

Elle hesaplaması da oldukça kolay olan bağımlı iki örneklem t testinde işlemden öncesi ve sonrası arasında doğrusal bir ilişki kurulur ve bunların farkı alınır. Bu fark üzerinden yapılan çalışma neticesinde iki örneklem arasındaki istatistiki ilişkiler kolay bir şekilde irdelenebilmektedir.

Bugüne kadar birçok çalışmaya öncülük etmiş olan bu testi en profesyonel şekilde gerçekleştirmekte olan uzman ekibimizle bilimsel çalışmalarınıza yön vermek için hazır bir şekilde bekliyoruz. Her bir test için alanında uzman olan ekip arkadaşlarımız sayesinde bilimsel çalışmalara, makalelere, doktora, yüksek lisans ve lisans tezlerin bugüne kadar öncülük etmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Her geçen gün daha fazla çalışma ve proje ile çalışmalarını sürdürmekte olan ekiplerimiz sayesinde bugüne kadar çok sayıda çalışmayı başarılı bir şekilde teslim ettik. Eğer sizin de yetiştirmeniz gereken bir çalışmanız varsa mutlaka bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.