0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Güvenilirlik Analizi Çalışmaları

Günümüzde bilimsel anlamda yapılan tüm çalışmalar için uygulanmakta olan anketlerin tutarlı olup olmadığını, gerçek kişiler tarafından yapılıp yapılmadığını kolay bir şekilde anlamak mümkün olabilmektedir. Anketlerin tutarlı olup olmadığının istatistiksel olarak test edilmesine yönelik yapılan bu çalışmaya Güvenilirlik Analizi denir. Ancak bu çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için yapılmış olan anketin seviye belirtecek düzeyde seçim üzere yapılmış olması gerekir. Örnek verecek olursak anketteki seçeneklerin “Tamamen katılıyorum – Katılıyorum – Kararsızım – Katılmıyorum – Tamamen Katılmıyorum” şeklinde belirlenmiş olması gerekir. Yine buna benzer şekilde bir ürün hakkında bilgi almak için sorulan sorulardan oluşmuş ankette “Çok iyi – İyi – Orta – Kötü – Çok kötü” şeklinde seviyelerin belirlenmiş olması gerekir. Ancak bu tür yapılmış olan anketler için güvenilirlik analizi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Bu analizin sonucunun doğru şekilde algılanabilmesi için “alpha” ismi verilen bir değer, yapılan analizler sonucunda çıkarılır. Bu alpha değeri 0 ile 1 arasında bir değer olur. Değer ne kadar 1.00’a yakınsa, anketin o derecede güvenilir olduğu kanısına varılır. Değer ne kadar 0 (sıfır) değerine yakın olursa, anketin o derecede güvenilirlik düzeyinin düşük olduğuna işaret eder.

SPSS’de güvenilirlik analizi yapmak normal el ile bu analizin yapılmasına göre çok daha kolaydır. Anketlerin doğru şekilde programa girişinin yapılması da oldukça basit olduğu için, analizin yapılması da sadece birkaç tıklamaya bakmaktadır. Hiçbir kod yazımına ihtiyaç olmadan doğrudan programın menüsünden yapılabilmekte olan bu testte önemli olan doğru soruların yerli yerinde olduğunun belirlenmesidir. Bu da ancak ekibimizde uzun zamandır çalışmakta olan profesyonel personellerimiz gibi işi bilen kişiler tarafından yapılabilmektedir. SPSS’in Analyze – Scale – Reliability Analysis seçeneğinden kolay bir şekilde bu testi yapmanız mümkün olabilmektedir.

Yılların verdiği deneyimle ve alanında uzman olması nedeniyle profesyonel şekilde çalışmakta olan ekibimiz, bugüne kadar çok sayıda çalışmanın güvenilirlik analizini gerçekleştirdiği için, bu alanda hata yapma olasılığını en aza indirgemeyi başarmıştır. Hatta anket aşamasında sorulmakta olan sorular için de ayrı bir test yapan ekibimiz, alpha değeri düşük olan soruların anketten çıkarılması gerekliliği yönünde tavsiyelerde de bulunabilmektedir.