0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Varyans Analizi

Varyans Analizi istatistiğin temelini oluşturan önemli konulardan biridir. 2 veya daha fazla grup arasındaki ilişkiyi incelemekte olan ve bu gruplar arasındaki ortalamaların birbirleri ile uyumlu olup olmadığını araştıran varyans analizi, grup içi ve gruplar arası şeklinde de yapılabilmektedir. Anakütlelerin ortalamaları arasında bir eşitlik ilişkisinin olup olmadığına yönelik yapılan bu araştırmalar ANOVA olarak da nitelendirilebilmektedir.

Varyans Analizi çalışmalarının daha net anlaşılabilmesi adına örnek verecek olursak 2 farklı telefonun şarj edildikten sonrasında ne kadar süre açık bir şekilde kalabildiğine yönelik yapılan bir araştırma da batarya kullanım sürelerinin eşit olduğuna yönelik ve eşit olmadığına yönelik 2 farklı hipotez kurulur. Sonrasında bu hipotezlerin doğruluk payı araştırılır ve 2 farklı grup arasındaki anakütle ortalamalarının eşit olup olmadığı sınanır.

Varyans Analizi uygulamaları diğer istatistiki çalışmalardan daha farklı olarak profesyonellik gerektiren bir çalışmadır. Formülünde çok fazla çarpan ve bölen olduğu için araştırma esnasında yanlış hesaplamaların yapılması ya da sonuçların yanlış girilmesi, neticenin değişmesine sebebiyet verebilmektedir. O yüzden Varyans Analizi (ANOVA) uygulamalarında hesap makinesi ya da el ile hesaplama yapmak yerine SPSS gibi istatistiksel çalışmalara öncülük etmekte olan programların kullanılması daha yerinde bir hareket olacaktır.

Psikolojik analizlerden tıbbi çalışmalara kadar hemen her alanda kullanılmakta olan Varyans Analizi uygulamaları, her geçen gün yeni bir çalışmaya daha ışık oluyor. Yazılmakta olan tezlerin ve makalelerin bir neticeye bağlanması noktasında önemli bir yere sahip olan Varyans Analizi, SPSS programı aracılığıyla kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Farklı 2 grubun verilerinin doğru şekilde girilmesinin ardından program yapılabilecek tüm analizleri gözler önüne serecektir. Menü aracılığıyla varyans analizi yapmak mümkün olurken, bu verilerin ortalamalarının eşit olup olmadığı hipotezleri de otomatik olarak kurulmuş olur.

Tecrübeli ekip arkadaşlarımız bugüne kadar çok sayıda bilimsel çalışmaya öncülük ettiği için varyans analizini sıklıkla kullanmaktalar. Bu alanda yapılabilecek hemen tüm çalışmalarda deneyim sahibi olan ekibimiz, ANOVA adı ile de bilinen varyans analizlerini en doğru şekilde ve en kısa sürede çözüme kavuşturabiliyor olmanın haklı gururunu taşıyor.