0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Wilcoxon İşaret Sıralar Testi

Belirli bir araştırma sonrasında elde edilen istatistiksel verilerden oluşan iki grubun birbiri ile anlamlı bir şey ifade edip etmediği noktasında, önemli tespitlerin yapılması için uygulanan testlerden biri de Wilcoxon İşaret Sıralar Testi’dir. Bu test aslında Student t olarak bilinen basit testin bir alternatifi gibi düşünülebilir. Ancak yine de örneklemlerin durumuna göre farkındalık gösteren bir test olan Wilcoxon İşaret Sıralar Testi, son zamanlarda birçok bilimsel çalışmaya ışık olmuştur.

Parametrik olmayan test aşamasında kullanılmakta olan Wilcoxon İşaret Sıralar Testi, aynı örneklem üzerindeki farklı iki durumu inceleme noktasında daha sık kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak bir kişinin diyete başlamadan öncesindeki kilosu ile diyetten sonraki kilosunun karşılaştırılmasının yapılması ve bu kilogram olarak karşılıklarına bakarak diyetin, kişinin kilo vermesi ile anlamlı bir ilişkisinin olup olmadığının araştırılması Wilcoxon İşaret Sıralar Testi’nin konusudur. Bu testin normalde yapılması çok uzun sürerken SPSS programına veri girişlerinin yapılmasının ardından tek tıkla birkaç saniye içerisinde tüm analizlerin doğru şekilde yapılması mümkün olabilmektedir. Elle ya da hesap makinesi ile yapılan işlemlerde ister istemez, işlem hatası gibi bir ihtimal söz konusu olurken SPSS ile yapılan testlerde ve analizlerde böyle bir ihtimalin neredeyse hiç olmadığını söyleyebiliriz.

Alanında uzman kişiler tarafından yapılmakta olan Wilcoxon İşaret Sıralar Testi uygulamaları sayesinde kolay bir şekilde verilerin analizlerini yaptırabilirsiniz. Bünyemizde akademik kariyere sahip olan bireyler tarafından gerçekleştirilmekte olan bu testlerde en ufak bir hataya bile yer olmadığını bilmelisiniz. Zaten istatistik çalışmalarında ufak bir sorun olması halinde bu durumun büyük sorunlarla neticeleneceğini bilen ekibimiz, bu yüzden çalışmalarını büyük bir özen ve titizlikle yürütmektedir. Yapılan tüm çalışmaların SPSS aracılığıyla yapılması da hata yapma oranını ciddi şekilde azaltmaktadır.

Bugüne kadar birçok testi yapmış olan ve bilimsel çalışmalara öncelik etmiş olan firmamız, bu alanda yapılmış ve yapılmakta olan tüm çalışmaları da yakından takip etmektedir. Programların en güncel versiyonu ile çalışmakta olan deneyimli ekibimiz, SPSS programının tüm analizlerini yapmaya ve saha araştırması ile anket uygulamaları noktasında da kalitesinden uzun süre söz ettirebilmektedir.