0530 918 52 06
Tüm çalışmalarınız için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

SPSS’i Kendi İmkânlarınla Öğrenmek Mümkün Mü?

Sosyal bilimler alanında tez ya da makale hazırlayan birçok akademik seviyeden araştırmacı, araştırmalarının sonunda SPSS programının yaptıkları araştırmayla ilgili verdikleri analize ihtiyaç duyuyorlar. SPSS analizi yapan firmaların farklı fiyatlarını ve niteliğini tartışmalı buldukları için analizleri kendileri yapmak istiyorlar. Başvurdukları ilk kaynak da doğruluğundan şüphe duymadıkları kitaplar oluyor. SPSS kitap satıcılarına karşı son dönemlerde büyük bir ilgi var.

Araştırmaların temel amacı bir ya da birkaç değişkenin birbirine karşı nasıl bir tutum sergilediğini görmek ve bunu yorumlamaktır. İstatistik biliminde de bunun karşılığı korelasyon analizi yapmaktan geçer. En basit iki değişkenin karşılaştırılması bile bir korelasyon ilişkisine bağlıdır. Bu yüzden SPSS Korelasyon Analizi Fiyatları pek çok araştırmacının takip alanındadır. Özellikle çok değişkenli örnekler arasındaki ilişkinin tespiti için profesyonel destek alınması –bu SPSS programının kendisi de olabilir- her zaman tavsiye edilir.

Kovaryans diğer adıyla ANCOVA analizi, daha önce sonuçlanmış bağımsız değişken hariç bağımlı değişken ile ilişkiye sahip ortak başka bir değişkenin ya da değişkenlerin kontrol edilmesini sağlayan ve anlamlandıran bir tekniktir. Kişinin kendi başına altından kalkmakta zorlanacağı bu teknik için SPSS kovaryans analizi fiyatları hakkında bir araştırma yapmak kendisinin faydasına olacaktır.

Bir diğer analiz yöntemi olan Kruskal-Wallis H testinde, bağımsız ve farklı iki ya da ikiden çok örneklemin bağımlı bir değişkenle ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılıp arada bir anlamlandırılabilecek bir fark oluşup oluşmadığına bakılır. Araştırmacılar ve SPSS’in bireysel kullanıcıları için karmaşık gözüken bu süreç SPSS ile analiz hizmeti veren firmalarda güvenle yapılabilir. Firmalara hemen başvurmadan SPSS Kruskal-Wallis H Testi Fiyatları konusunda firmaların nasıl bir tutum izlediğine dikkat edilmeli.

Akademik dünyanın her geçen gün gelişen yapısının farkında olan birçok kişi SPSS programına hâkim olabilmek için yollar arıyor. Hem kendi projeleri ve araştırmaları için kendini geliştirmek isteyen kişiler hem de analiz yapan firmalarda istihdam olmak isteyen insanların programı kendi başlarına öğrenmeleri hatalı ya da çok yavaş bir öğrenme sürecine yol açabilir. İyi bir SPSS kursu programı öğrenmek isteyenlere yardımcı olacak.

No Comment

Comments are closed.